niedziela, 25 października 2015

Blue da ba dee... Croatia


Ha! Na przekór jesiennej słocie, ja odgrzebałam najbardziej wakacyjne zdjęcia z możliwych. Uwielbiam pływać, dlatego krystaliczna woda, to jest to, co kocham najbardziej w podróżach. Prowadzonych było wiele badań wyjaśniających dlaczego w Chorwacji woda morska jest tak czysta. Przede wszystkich wynika to z rodzaju podłoża, które odpowiednio blokuje produkcję organiczną oraz z dużego zasolenia wody. Nie bez znaczenia pozostaje również wysoka temperatura panująca na powierzchni wody, która - nawet po wzroście zasolenia związanym z parowaniem - nie pozwala słonej i cięższej wodzie naturalnie opadać na dno.
Mimo dużego zasolenia podwodny świat zachwyca bogactwem kolorów, które tworzą morskie ryby oraz rośliny. Wybierając się w te strony nie zapomnijcie zabrać ze sobą tzw. fajki do snorkeling'u. Mieliśmy ze sobą motorówkę i wszelkie sprzęty: narty wodne, koło, akwalung... jednak jak dla mnie najbardziej relaksujące jest unoszenie się na wodzie i oglądanie dna właśnie przy pomocy zwyczajnej fajki.Na plażę, czy na łódkę - zawsze zabieram ze sobą kapelusz, szeroką chustę i krem z wysokim filtrem (minimum 30). Nie przepadam za smażeniem się na plaży, a ostatnimi laty wręcz celowo tego unikam.
Patrzę na zdjęcia i niemalże podciągam nosem. Dopiero październik i na ciepłe dni musimy czekać przez kilka długich miesięcy. Od jutra zaczynam planowanie nowego wyjazdu...;)

Pozdrawiam i do następnego!
A.

2 komentarze: