piątek, 11 września 2015

Croatia part IV - Trogir


W dzisiejszy zimny i deszczowy dzień Chorwacja pozostała już dla mnie odległym wakacyjnym wspomnieniem. Niemniej cieplej mi się robi w środku jak przeglądam zdjęcia i widzę na nich uśmiechnięte twarze mojej rodziny: B., rodziców i brata. Dzisiaj zabieram Was na krótki spacer po miejscowości Trogir. Myślę, że jest to bardzo atrakcyjne miejsce dla osób, które chcą połączyć korzystanie z uroków morza i jednocześnie doświadczyć szaleństw nocnego życia. Doświadczyłam tego będąc tutaj na wakacjach parę lat temu - naprawdę ciężko było się nudzić.Atrakcyjne usytuowania miasta i położony w jego sercu mosteczek łączący część lądową z wyspą Čiovo tworzą bardzo osobliwy klimat. Dla wielbicieli natury, minusem mogą być widoki portowej infrastruktury, które niestety przypominają o rozwiniętej przemysłowej części miasta.Historyczne centrum wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, jest to więc niewątpliwie miejsce, które bezwzględnie trzeba zobaczyć podróżując wzdłuż wybrzeża. Na zwiedzanie wybraliśmy późne popołudnie. Temperatura powietrza osiągnęła wtedy znośny poziom i nie musieliśmy chronić się przed słońcem.
Trogir to przede wszystkim gęsta siatka wąskich uliczek, w których każdy kąt nadaje się na pocztówkę. Niezależnie od tego czy w dzień, czy w nocy - miasto zawsze prezentuje się bajecznie.

Oprócz możliwości zwiedzania miasta, wiele osób przyjeżdża do Trogiru specjalnie na targ, na którym można kupić właściwie wszystko, czego turyści mogliby potrzebować. Na niekończących się straganach poustawiane są pamiątki, ubrania, sprzęty kąpielowe, lokalne specjały: sery, wędliny, miody, owoce, oliwy, przyprawy.... Targ to także doskonałe miejsce na spróbowanie miejscowych przekąsek.Wybierając się do Trogiru rano najlepiej udać drogą wiodącą wzdłuż wybrzeża. Morze ma wtedy najpiękniejszy turkusowy kolor. Drogę powrotną polecam lądową. Żeby się na nią dostać trzeba "wspinać się" serpentynami w górę. Zanim morze zniknie nam z oczu, będzie można podziwiać z góry zachód słońca pomiędzy gęsto usianymi w tym regionie wyspami.


Pozdrawiam i do następnego,
A.

2 komentarze: