piątek, 14 sierpnia 2015

Croatia part II - SplitSplit to jedno z największych miast w Chorwacji. Z wielkością wiąże się rozwinięta infrastruktura przemysłowa, ale przede wszystkim bogata historia. Do miasta można dostać się na wiele różnych sposobów. Mieści się tutaj największy w tym rejonie port lotniczy oraz port morski, stąd na wakacje w Splicie można przylecieć samolotem lub statkiem pasażerskim. Odpoczywając w innej chorwackiej miejscowości bez trudno można też znaleźć małe turystyczne rejsy do Splitu, które umożliwiają całodzienny pobyt w mieście. My przyjechaliśmy do Splitu samochodem. Nie było z tym żadnych większych problemów. W całym mieście pełno jest parkingów, których cena jest nawet mniejsza od ceny za parkingi w o wiele mniejszych chorwackich miejscowościach.
Najważniejszą atrakcją miasta są pozostałości pałacu cesarza Dioklecjana, powstałego na przełomie III i IV wieku. Przez wieki pałac niszczał, a ludzie wykorzystywali jak, mogli to co po nim zostało. Bardzo rozbawiły widoki w podziemiach pełniących niegdyś funkcję spichlerzy, gdzie bizantyjskie sklepienia łączyły się z podłogami domostw dobudowanych ponad nimi i przecinały z rurami kanalizacyjnymi. Dość nietypowe było to zjawisko. Analogiczne połączenia można było znaleźć na wyższych poziomach pałacu. Tam gdzie zostały jakieś ściany, ludzie dobudowywali do nich swoje domostwa, co sprawia, że miasto jest wyjątkowo ciekawym zjawiskiem architektonicznym.

Spędziliśmy tutaj piękny dzień, pełen wrażeń i niesamowitych widoków. Będąc w Chorwacji właściwie każda odległość jest dobra do pokonania, po to żeby zobaczyć to wyjątkowe miasto. My pokonaliśmy 80 km w jedną stronę i wybraliśmy trasę biegnącą wzdłuż morza. Polecam!Pozdrawiam i do następnego!
A.

3 komentarze: