sobota, 1 sierpnia 2015

Croatia part I - Šibenik

Dalmacja, to według mnie najpiękniejsza część Chorwacji. Jak tylko pojawił się wyjazdowy pomysł, to nie miałam wątpliwości, że to właśnie w tym rejonie chciałabym spędzić swój urlop. Zdecydowaliśmy się na małą miejscowość Brodarica, położoną zaledwie 2-3 km od tętniącego miejskim życiem Šibenik'a. Wyjazdy we własnym zakresie mają tę wspaniałą zaletę, że będąc na miejscu może zwiedzać wszystko własnym samochodem, bez konieczności korzystania z lokalnych wypożyczalni. Jako, że najbliżej mieliśmy właśnie do Šibenik'a, to od niego rozpoczęliśmy zwiedzanie...Šibenik to miasto położone na wzgórzu tuż przy ujściu rzeki Krka. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od portu, w którym można zobaczyć wiele interesujących łodzi i naprawdę imponujące jachty. Można też rzecz jasna, zamiast na otoczeniu, skupiać się przede wszystkim na sobie nawzajem :)Jedną z atrakcji turystycznych jest położona tuż przy porcie katedra łącząca w sobie zręcznie cechy stylu późnogotyckiego i renesansowego. Mieliśmy okazję przyjrzeć się jej bliżej podczas niedzielnej mszy. Niestety pobyt o tej porze roku w chorwackich kościołach stanowi prawdziwą mękę i nie ma nic wspólnego w przyjemnym chłodem jaki doświadczyć można przy wejściu do polskich przybytków tego typu. Do listy rzeczy, które należy zabrać ze sobą na wakacje dopiszcie koniecznie wachlarz - może się przydać w wielu okolicznościach.
Uliczki miasta tworzą prawdziwy labirynt, który prowadzi od wybrzeża, aż do twierdzy położonej na szczycie wzgórza. Kluczyliśmy więc razem z B. zupełnie bez planu, byle "do góry", zaglądając w każdy kąt.


Najlepsza pora na zwiedzanie o tej porze roku zaczyna się od godziny 16. Słońce jest już wtedy na tyle nisko, że w mieście panuje przyjazny cień. Nie oznacza to oczywiście, że nie jest gorąco, bo jest i to niemiłosiernie. W nocy za to, można się poczuć, jakby się maszerowało wewnątrz gigantycznego grzejnika: chodniki, mury... wszystko czego się człowiek dotyka oddaje ciepło zgromadzone w ciągu słonecznego dnia.

Pozdrawiam i do następnego!
Alicja

1 komentarz: